by
on
under
Permalink

Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü

Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü

“Oyun Oynamak İçin Zaman Yaratıyoruz: 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü” 10-13 Mayıs 2014

“Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü”, 10-13 Mayıs 2014 tarihleri arasında “Oyun Oynamak İçin Zaman Yaratıyoruz: 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü” tema başlığında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı ve FMV Işık Okulları işbirliği ile Türkiye’de beşinci kez dört güne yayılarak kutlanmıştır. Kutlamalara 10 Mayıs 2014 tarihinde FMV Erenköy Işık Okulları Konferans Salonunda gerçekleştirilen “V. Dünya Oyun Oynama Günü” isimli panel ile başlanmıştır. Yurt içinden ve yurt dışından katılan konuşmacılar, panelde oyun oynamak için zaman yaratmanın önemini vurgulamışlardır. Panelin sonunda 12 maddelik bir bildirge panel başkanı Prof. Dr. Ayla Oktay tarafından okunarak tüm katılımcılar tarafından onaylanmıştır. Etkinlik kutlamaları 11 Mayıs 2014 tarihinde Ataşehir/Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde yapılan “5. Yıl” kutlamaları ile devam etmiş, bu mekanda Dünya Oyun Oynama Günü’nün sembolü olan Canbaz alanın açılışı gerçekleştirilmiştir. Bu kutlama sırasında beşinci yıla özel Marmara Üniversitesi tarafından Oyun Elçileri kavramı duyurulmuştur. Bu kavramın içeriğini Türkiye Dünya Oyun Oynama Günü Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Işık Kamaraj şu şekilde açıklamıştır: Eğer şimdiye kadar Dünya Oyun Oynama Günü’nde oyun oynamışsanız, görev almışsanız, ya da okulunuzda bu etkinliği kutlamışsanız sizler artık birer Oyun Elçi’lerisiniz. Bundan sonra Oyun Elçileri olarak her ortamda her fırsatta oyun oynamaya zaman yaratmalı ve oyun oynamalısınız. Aynı zamanda Dünya Oyun Oynama Günü’nü kutlamaya devam etmelisiniz. Ayrıca, beşinci yıl kutlamalarında, www.dunyaoyungunu.org isimli internet sitesi hakkında bilgilendirme de yapılmıştır. 12 Mayıs 2014 tarihinde FMV Işık Okullarının beş farklı kampusünde “Geleneksel Çocuk Oyunları Etkinlikleri” ile kutlamalar devam etmiştir. 13 Mayıs 2014 tarihinde Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesinde yapılan atölye çalışmalarının ardından Geleneksel Geçit Töreni ve Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencileri tarafından oluşturulan oyun alanlarında oyunlar oynanmış, kapanış töreninden sonra etkinlikler aynı günün akşamında FMV Işık Okullarının Erenköy Kampusünde yapılan akşam oyunları ile sona ermiştir. Bu etkinliklerin yanı sıra 23 Mayıs 2014 tarihinde Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği ABD.’nın Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Kadıköy 60. Yıl İlkokulu’nda Dünya Oyun Oynama Günü kutlamaları da gerçekleştirilmiştir.  

5.Dünya Oyun Günü Panel ve Etkinlik Programını PDF olarak buradan indirebilirsiniz.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

V. Dünya Oyun Oynama Günü Mesajı- 2014

“Dünya Oyun Oynama Günü”nün fikir annesi ve kurucusu Güney Kore’den Dr. Freda Kim’dir. Dünya Oyun Oynama Günü, her yıl 28 Mayıs’ta tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Üniversitemizde 2010 yılında birincisini organize ettiğimiz Türkiye “Dünya Oyun Oynama Günü’nü” geleneksel hale getirme çabalarımız devam etmektedir. Bu yıl beşincisini kutladığımız etkinliğimizin 28 Mayıs 2010 yılındaki birinci teması, “Oyun Oynamak İçin Yürüyoruz”, 25-26 Mayıs 2011 yılındaki ikinci teması, “Geleneksel Oyunlarımız ve Oyuncaklarımız (Eyüp Oyuncakları)”, 17-18 Mayıs 2012 yılındaki üçüncü teması “Açık Hava Oyunları ve Oyun Alanları”, 08-12 Mayıs 2013 tarihindeki dördüncü yıl teması “Her Yerde Her Mekanda Oyun Oynuyoruz” ve 10-13 Mayıs 2014 tarihleri arasındaki beşinci teması ise “Oyun Oynamak İçin Zaman Yaratıyoruz: 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü” olarak belirlenmiştir. Bu yıl Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı ve FMV Işık Okulları işbirliği ile gerçekleştireceğimiz V. Dünya Oyun Oynama Günü kutlamaları dört gün boyunca farklı mekanlarda çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. FMV Erenköy Işık Okulları konferans salonunda V. Dünya Oyun Oynama Günü Paneli ile başlayacak olan kutlamalar FMV Işık Okullarının tüm kampüslerinde ve Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesinde devam edecektir. Ayrıca 5. Yılımızı kutlamak amacıyla 11 Mayıs 2014’te Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde özel bir kutlama etkinliği yapılacaktır. Eğer “Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü” etkinliğimize katılmak, içinizdeki çocuğu tekrar canlandırmak ve aynı zamanda bugünü tüm dünya ile ve bizlerle kutlamak istiyorsanız, sizleri 10-13 Mayıs 2014’de etkinliklerimize bekliyoruz. Detaylı bilgi için http://okl.aef.marmara.edu.tr/sayfalar/v-dunya-oyun-oynama-gunu bakınız. Gelecek yıl altıncısını daha kapsamlı etkinliklerle kutlamak ve o güne kadar oyun oynamaya devam etmeniz dileği ile…

““Oyun oynamayı bırakmamalıyız çünkü yaşlanıyoruz;

Yaşlanıyoruz, çünkü oyun oynamayı bıraktığımız için”

Benjamin Franklin (1706-1790) (Newsletter, 2011, s.15).

28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günümüz Kutlu Olsun!

Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Etkinliği Koordinatörü: Yrd. Doç. Dr. Işık KAMARAJ

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği ABD. Göztepe Yerleşkesi/İstanbul

Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü Bildirgesi

Katılımcıların Duygu ve Düşünceleri- 2014

12 Mayıs 2014
1.    İlk duyduğumda, böyle bir etkinlik için çok heyecanlandım. Bu etkinliğe ailece koşarak geldik. Ben köyde büyümüş bir anne olarak kızımı her yaz Artvin’e götürüyorum. Çok şanslıyız, bunun büyük şehirde sağlanması harika. Öğretmenimiz Murat Bey’e ve Marmara Üniversitesi öğretmenlerine sonsuz teşekkürler.
2.    Burada olmaktan çok mutlu oldum. Sizlere teşekkürler, sevgiler.
3.    Etkinliklerinize bir firma olarak katılıyorum. Bugünkü etkinliğe ancak 17.00’de katılabildim. Çok sıcak bir ortam vardı. Yer olarak çok güzel bir seçim yapılmış. Hem veli hem de çocukların bir arada olması da çok hoş olmuş. Teşekkür ediyorum, sevgiler.
4.    Böyle güzel bir uygulamanın okulumuz öğretmen ve öğrencileriyle birlikte yapılması hayata geçirilmesi çok sevindirici. Çocuklar için, çocuklara bir şeyler kazandıracak her uygulama güzeldir. Bu uygulamanın sonsuza dek sürmesinin temennisi ile hepinize teşekkürler.
5.    Each day shall be a world’s play day, but May 28 is a very good start. Her gün Dünya Oyun Oynama Günü olmalıdır. Ama 28 Mayıs başlamak için çok iyi bir gün.
13 Mayıs 2014
1.    Çok yorucu bir günün sonunda dersten çıkınca arkadaşlarla kantinde oturalım dedik. Sonra bir baktım ki masalarda çocukluğumun en güzel oyunları duruyor ve hemen arkadaşlarla oyunun başına oturduk oynadık sonra da nazik bir hanımefendi geldi fotoğrafımızı çekti ve bize bugünün Dünya Oyun Günü olduğunu söyledi. Dünya Oyun Günü kutlu olsun.
2.    Yıllar öncesinde oynadığım ip atlama oyunu ile tekrardan çocukluğuma döndüm. Bugün ile dünkü yorgunluğumu unuttum gitti 🙂  Her şey için çok çok teşekkür ederim.
3.    Çocukluğum şu haftada adeta gözlerimin önüne geldi. Meğer ne kadar çok eğleniyormuşuz. Hiç bitmesin istedim.
4.    Büyük-küçük fark etmez işini bırak sadece oyun OYNA 🙂 Dünya Oyun Oynama Gününüz KUTLU OLSUN
5.    Oldukça zevkli oyunlar bulunmaktaydı. İlk kez domino oynamayı öğrendim. Böyle bir gün düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ederiz.
6.    Çocuklar için çok önemli olan oyunun önemini fark ettirdiğiniz için teşekkürler.