by
on
under
Permalink

Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü Bildirgesi

Türkiye V. DÜNYA OYUN OYNAMA GÜNÜ BİLDİRGESİ
Türkiye V. Dünya Oyun Oynama Günü katılımcıları olarak aşağıdaki maddeleri destekliyoruz:
Madde 1: Çocuk Hakları Sözleşmesine dayalı olarak, “Çocuğun oyun oynama hakkını” (Madde 31) destekliyoruz. Bu hakkın bağımsız savunuculuğunu yapmayı kabul ediyoruz.
Madde 2: Çocuğun oyun oynama hakkının korunması ve bu hakka saygı duyulması için toplumu bilinçlendiriyoruz.
Madde 3: Çocuğun oyun oynama hakkını öğrenmesi için, Çocuk Hakları Sözleşmesindeki maddeler hakkında çocukları bilgilendiriyoruz.
Madde 4: “Çocuğun katılım hakkını” desteklemek için Dünya Oyun Oynama Günü’nü çocuklarla birlikte hazırlıyoruz.
Madde 5: Çocukların okulda bulunduğu saatlerde, oyuna ayrılacak sürenin günde en az 40 dakika olması için, eğitimcileri bilgilendiriyoruz.
Madde 6: Çocukların okulda oyun oynaması için, okul saatleri içerisinde zaman yaratmayı, çocuk dostu öğrenme ortamları hazırlamayı ve çocuklara özgürlük vermeyi garanti ediyoruz.
Madde 7: Çocukların “Geleneksel Oyunları” yani somut olmayan kültürel mirasımızı öğrenebilmeleri için, bu oyunların açık havada oynanmasını destekliyoruz.
Madde 8: Çocukların akranları ile kendinden büyüklerle ve küçüklerle oynamasını destekliyoruz.
Madde 9: Çocuğun okulda “oyun oynamasının garanti altına alınması için” eğitimcileri bilinçlendiriyoruz.
Madde 10: Çocuğun okul dışında oyun oynayabileceği ortamların ihtiyaca yönelik yapılandırılması için, yerel yönetimleri bilinçlendiriyoruz. (Sokakların güvenli ve oyun oynanabilen ortamlar olması, parkların ve açık alanların güvenli ve çocuk gelişimine uygun olarak yapılandırılmasını destekliyoruz.)
Madde 11: İlçemizde “çocuk dostu ve oyun dostu bir çevre” yaratılmasında çocukların oyun oynama hakkının öncelikli olarak düşünülmesi için “oyun politikası” oluşturulmasında Marmara Üniversitesi ve FMV Işık Okulları olarak yerel yönetimlerle işbirliği yapmayı taahhüt ediyoruz.
Madde 12: Dünya Oyun Oynama Gününü destekliyoruz ve düzenli olarak kutlanabilmesini garanti ediyoruz.

4.Dunya_Oyun_Oynama_Gunu_2013_15 4.Dunya_Oyun_Oynama_Gunu_2013_14