by
on
under
Permalink

Türkiye IV. Dünya Oyun Oynama Günü

Türkiye IV. Dünya Oyun Oynama Günü

“Her Yerde Her Mekanda Oyun Oynuyoruz” 08-12 Mayıs 2013

“Türkiye IV. Dünya Oyun Oynama Günü”, 08-12 Mayıs 2013 tarihinde “Her Yerde Her Mekanda Oyun Oynuyoruz” tema başlığında Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesindeki Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde yapılan etkinliklerle Türkiye’de dördüncü kez beş güne yayılarak kutlanmıştır. “Türkiye IV. Dünya Oyun Oynama Günü” Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Işık Kamaraj tarafından organize edilmiştir. Etkinlik kutlamaları Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı’ndan 39 öğrencinin katılımı ile hazırlanmıştır. Kutlamalara 08 Mayıs 2013 tarihinde Marmara Üniversitesi ve İtalyan Kültür Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen “IV. Dünya Oyun Oynama Günü” isimli panel ile başlanmıştır. Etkinlik kutlamaları daha sonraki günlerde farklı mekanlarda da devam etmiştir. Bu mekanlar: Kadıköy/Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Göztepe/Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi, Göztepe/İstanbul Oyuncak Müzesi, Ataşehir/Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’dir. Geleneksel Geçit Töreni, Marmara Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğünden Işıl Kamaraj’ın eşliğinde Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı’ndan görevli toplam 39 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte görevli öğrenciler tarafından bu farklı mekanlar için çeşitli oyun alanları oluşturularak bu alanlarda oyunlar oynanmış, kapanış töreni ile etkinlikler sona ermiştir.

4. Dünya Oyun Günü Panel ve Etkinlik Programını PDF olarak buradan indirebilirsiniz.

4.Dunya_Oyun_Oynama_Gunu_2013_01

IV. Dünya Oyun Oynama Günü Mesajı- 2013

“Dünya Oyun Oynama Günü”nün fikir annesi ve kurucusu Güney Kore’den Dr. Freda Kim’dir. Dünya Oyun Oynama Günü, her yıl 28 Mayıs’ta tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bir gün olarak planlanan etkinlik farklı ülkelerde bir hafta süren etkinlikler olarak da kutlanabilmektedir. Bu etkinliklere çocuklar, gençler, anne-babalar, anneanneler-dedeler, öğretmenler, engelliler, küçük-büyük, yaşlı-genç her yaştan herkes katılarak “oyunun gücünü” yeniden keşfetmektedir. Bugünün Birleşmiş Milletler tarafından resmi bir gün olarak tanınması için çalışılmaktadır. Üniversitemizde 2010 yılında birincisini organize ettiğimiz Türkiye “Dünya Oyun Oynama Günü’nü” geleneksel hale getirme çabalarımız devam etmektedir. Bu yıl dördüncüsünü kutladığımız etkinliğimizin 28 Mayıs 2010 yılındaki birinci teması, “Oyun Oynamak İçin Yürüyoruz” idi, 25-26 Mayıs 2011 yılındaki ikinci teması, “Geleneksel Oyunlarımız ve Oyuncaklarımız (Eyüp Oyuncakları)”, üçüncü yıl teması “Açık Hava Oyunları ve Oyun Alanları”, bu yıl ise “Her Yerde Her Mekanda Oyun Oynuyoruz” temasını belirleyerek çalışmalara başladık. Beş gün boyunca çeşitli ortam ve mekanlarda Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesinde, İstanbul Oyuncak Müzesi’nde, Kadıköy Belediyesine bağlı Özgürlük Parkında, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinde, İtalyan Kültür Merkezinde yapılacak çeşitli aktivitelerle kutlamak bizlere amaçlarımızdan bir tanesini daha gerçekleştirme fırsatını ve mutluluğunu da vermektedir. Eğer “Türkiye IV. Dünya Oyun Oynama Günü” etkinliğimize katılmak, içinizdeki çocuğu tekrar canlandırmak ve aynı zamanda bugünü tüm dünya ile ve bizlerle kutlamak istiyorsanız, sizleri 08-12 Mayıs 2013 tarihleri arasında etkinliklerimize bekliyoruz. Detaylı bilgi için www.aef.marmara.edu.tr bakınız. Gelecek yıl beşincisini daha kapsamlı etkinliklerle kutlamak ve o güne kadar oyun oynamaya devam etmeniz dileği ile…

28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günümüz Kutlu Olsun!

“Oyun oynamayı bırakmamalıyız çünkü yaşlanıyoruz;

Yaşlanıyoruz, çünkü oyun oynamayı bıraktığımız için”

Benjamin Franklin (1706-1790) (Newsletter, 2011, s.15).

Türkiye IV. Dünya Oyun Oynama Etkinliği Koordinatörü:Yrd. Doç. Dr. Işık KAMARAJ

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Göztepe Yerleşkesi/İstanbul

Katılımcıların Duygu ve Düşünceleri- 2013

  1. Çocukların oynadığı oyunlarla bizler de eğlenebiliyoruz. Bunu gördük, deneyimledik. Teşekkür ederim.
  2. Çoook eğlendim. Keşke her gün olsa da her gün yapsak!
  3. Bugün çok güzel bir gündü. Böyle güzel bir faaliyete katıldığımız için çok memnunuz. Başka çocuklarla tanıştığımız için çok mutlu olduk. Bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.
  4. Çok eğlendim, mutluyum.
  5. Heyecanlandım, eğlendim.
  6. Her şey çok güzel. Böyle bir etkinliğe katıldığımız için çok mutlu oldum. Bu güzel günü bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  7. Harika bir gündü. Emeğinize sağlık. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmesi, diğer arkadaşlarıyla kaynaşması adına çok faydalı etkinlikler yapıldı. Veliler olarak bizler de çok eğlendik. Teşekkürler.