Türkiye Oyun Günü

Türkiye Dünya Oyun Oynama Günü

Türkiye Dünya Oyun Oynama Günü kutlamaları, ilk kez İstanbul’da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde 28 Mayıs 2010 tarihinde başlamıştır.

Hikayemiz

Dr. Işık Kamaraj, Dünya Oyun Oynama Günü’nü ilk kez Türkiye oyuncak kütüphaneleri ülke temsilcisi olarak 09-10 Nisan 2010 tarihinde Lizbon/Portekiz’de katıldığı 14. Avrupa Oyuncak Kütüphaneleri Toplantısı sırasında duymuştur. Bu toplantıda Dünya Oyun Oynama Günü’nün fikir annesinin Güney Kore’den Dr. Freda Kim olduğu ve bugünün Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Birliği’nin resmi bir etkinliği olarak tüm dünyada 28 Mayıs’ta kutlandığı ifade edilmiştir. Bugünün aynı zamanda Çocuk Hakları Sözleşmesindeki Madde 31’i desteklediğini öğrenen Dr. Işık Kamaraj, Türkiye’nin bu sözleşmeyi 1989 yılında kabul ederek 1990 yılında imzalayan ülkeler arasında olması nedeniyle de bu özel etkinliğin akademik anlamda özellikle üniversiteler tarafından desteklenmesi gerektiğine karar verir. Toplantı sırasında duydukları, Türkiye’ye döndükten sonra yaklaşık bir buçuk ay gibi kısa bir zamanda hazırlanması gereken Dünya Oyun Oynama Günü etkinliğinin Türkiye’de yapılıp yapılmaması sorusu ile baş başa bırakır. Dr. Işık Kamaraj bu sorunun cevabını çocukluğunu yaşayan, hayalleri ve düşleri olan şanslı yetişkinlerden biri olarak 28 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye’de ilk kez Marmara Üniversitesi’nde Dünya Oyun Oynama Günü etkinliğini başlatarak verir. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı ev sahipliğinde 2010 yılında başlatılan Dünya Oyun Oynama Günü etkinliği Yrd. Doç. Dr. Işık Kamaraj’ın koordinatörlüğünde dört yıldır sürdürülmektedir. Bu etkinliğe en büyük desteği Marmara Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğünden Işıl Kamaraj ve Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı’ndaki öğrencileri vermiştir.

Canbaz_Acrobat_OyunOynamaGunuLogo_300

Logomuz: CANBAZ

Türkiye Dünya Oyun Oynama Günü logosu, 2011 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı tarafından organize edilen Türkiye II. Dünya Oyun Oynama Günü etkinlikleri sırasında belirlenmiştir. 2011 yılında belirlenen Geleneksel Oyunlarımız ve Oyuncaklarımız teması dikkate alınarak Türkiye’yi hem ulusal hem de uluslararası alanda temsil edecek bir sembolün seçilmesine çalışılmıştır. Bu nedenle oyuncak kültürümüzün önemli bir temsilcisi olan Eyüp Oyuncakları’ndan “CANBAZ”, Türkiye Dünya Oyun Oynama Günü Logosu olarak belirlenmiştir. Dünya Oyun Oynama Günü, Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Birliği’nin resmi bir etkinliği olması nedeniyle logo olarak bir oyuncak tercih edilmiş, fakat bu logonun hemen altında bulunan 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü yazısı ile oyun oynamanın önemine dikkat çekilmiştir. Logonun tasarımı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı tarafından yapılmıştır.